Ogórecznik lekarski
Borago officinalis

 

Opis.
Ogórecznik lekarski jest rośliną roczną lub dwuletnią z rodziny szorstkolistnych. Jako roślinę wawrzywną, miododajną i leczniczą. Jest to czety chwast polny, rośnie też na pustkowiach. Liście są mięsiste, duże, szorstko owłosione, brzegiem drobno ząbkowane, skretoległe, o zapachu swieżych ogórków; liście dolne ogonkowe, jajowate, górne siedzące, owalne. Łodyga rozgałęziona, gruba, szorstko owłosiona. Duże, niebieskie, zwisające kwiaty z 5 ciemnofioletowymi pylnikami są zebrane w rozpierzchłe skrętki. Owocem jest podłużna rozłupnia,żebrowana, nierównoboka, po dojrzeniu ciemnobrązowa, prawie czarna. Owoce dojrzewają nierównomiernie i łatwo opadają.
Ogórecznik lekarski jest znany od czasów starożytnych. W starożytnym Rzymie i wiekach średnich jego liście i kwiaty dodawano do wina w celu dodania wojownikom męstwa przed bojem i w celu uwolnienia biesiadników od smutku i melancholii. W XV w. także uważano, że kwiaty ogórecznika lekarskiego podnoszą ducha i odpędzają smutek.
Właściwości lecznicze.
Surowcem jest ziele.(Herba Boraginis).
Skład chemiczny i działanie. Liście zawierają kwas askorbinowy, karoten, śluzy, kwas jabłkowy i cytrynowy oraz znaczną ilość azotanu potasowego, kwiaty - śluzy i olejek eteryczny.Działa uspokajająco, odświeżająco, moczopędno i napotno.
Zastosowanie. W medycynie liście ogórecznika lekarskiego, świeże i suszone, stosuje się przy gośćciu stawowym, podagrze, chorobach skórnych, jako środek przeciwzapalny, wykrztuśny, słabo przeczyszczający i powlekający.


powrót